Öktem Sigorta Acenteliği Ltd.Şti. Allianz Sigorta Anlaşmalı Acentesidir

Allianz’dan tamamlayıcı sağlık sigortası uygulaması

SGK’lıların özel hastanelerde hiçbir fark ödemeden tedavi olmalarına olanak sağlayan tamamlayıcı sağlık sigortası uygulaması 2012 yılından beri gündemde. Bu sigorta ile hem Sosyal Güvenlik kurumuna bağlı, hem de özel sağlık sigortası bulunan kişiler tedavi giderlerinin bir kısmını SGK’dan karşılayabiliyorlar.
Sosyal güvence kurumlarının karşılamadığı veya varsa özel sağlık sigortası poliçesine dahil olmayan bir takım sağlık harcamalarımız olabiliyor. Ancak bu tip hizmetleri ve yüksek standartlarda sağlık hizmetlerini karşılayan bir sigorta bulunmuyordu. Artık bu anlamda bize destek olan yeni bir sigorta çeşidi var. Tamamlayıcı sağlık sigortası olarak bilinen bu uygulama, bireylerin özel hastane ve sağlık kuruluşlarında ödedikleri “fark ücretleri”nin sigorta şirketleri tarafından karşılanmasını sağlıyor.

Özel sağlık sigortası olanlar şimdiye kadar tedavi giderlerini sigorta şirketinden veya SGK’dan temin edebiliyorlardı. Özel hastaneler ise tedavi masraflarını özel sigortalardan karşılıyordu. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile SGK tarafından desteklenmeyen bazı harcamalar da artık sağlık sigortası kapsamına girmiş durumda. Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK’yı takip eden bir yapıya sahip. Bu doğrultuda bu sigortaya sahip SGK’lılar, anlaşmalı tüm hastanelerde fark ödemeden tedavi olabiliyorlar.

İsteğe bağlı özel bir sigor1 ekimta türü olan tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında kullanıcılara birçok hizmet sunulmaktadır. SGK kurumunca finansmanı sağlanmayan sağlık hizmetleri (estetik operasyonları, akupunktur gibi alternatif tedaviler vs.), hastane ile kurum arasındaki fiyat farkını oluşturan ilave ücret tutarları (ameliyathane, ameliyat sonrası özel bakım, fizik tedavi vb.), konaklama, otel ücreti gibi hastadan alınabilecek tutarlar bunlardan birkaçı. Ayrıca hastane ile sigorta şirketi arasında yapılabilecek anlaşmaya göre, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları üzerinde kalan tutarlar ise tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamındadır.

Türkiye’de tamamlayıcı sağlık sigortasını sunan şirketler arasına Allianz da adını yazdırıyor. Öncelikle gruplara yönelik tamamlayıcı sağlık sigortası piyasaya sunan şirket, sonbaharda bu ürünü bireylere yönelik sunmayı amaçlıyor. Allianz’ın tamamlayıcı sağlık sigortası, piyasadaki ürünlerden farklı olacak. Özelikle güçlü bir dijital altyapıya sahip olacağını söyleyebiliriz. Kullanıcılar modüler olarak ve yaygın bir hastane ağı içinde kendilerine uygun seçenekleri tercih edebilecek. Ayrıca ürünün 500 TL’nin altında bir fiyatı olması planlanıyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajı, hastaların özel hastanelere ödenen ilave (fark) ücretler ile kamu hastanelerine ödenen özel yatak ücretlerini, özel sağlık sigortasına fatura edebilmeleri olacak.

Örnek vermek gerekirse; tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip biri, SGK ile sözleşmeli ya da anlaşmalı bir sağlık kuruluşunda normal doğum yapmak istediğinde, hastanenin normal doğum ücretinin SGK tarafından belirlenen fiyatı SGK ya fatura edilecek, arada kalan fark ise sigorta şirketinden alınacaktır.

Ancak, burada önemli bir husus dikkatleri çekmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, hastaneler tarafından alınan ücretlerdeki hasta katılım payları hiçbir şekilde özel sağlık sigortaları veya tamamlayıcı sağlık sigortaları tarafından güvence altına alınmaz. Yani özel sağlık veya tamamlayıcı özel sağlık sigortası olan bir hasta aynı zamanda SGK’lı ise SGK’dan dolayı aldığı hizmete yönelik katılım payını kendisi ödemelidir. Tamamlayıcı sağlık sigortası genel şartları hakkında daha detaylı bilgi için Türkiye Sigorta Reasürans Birliği adresini ziyaret edebilirsiniz.

Özel sağlık sigortaları, beklenmedik bir kaza veya hastalık sonucu ortaya çıkan sağlık masraflarınızı karşıladığı gibi, sağlığınız için gerekli olacak her türlü tanı ve tedavi işlemlerinizi, kaliteli sağlık kurumlarında, en gelişmiş yöntemlerle maddi endişe duymadan gerçekleştirmenize olanak sağlar.

Allianz çok yakında bireysel tamamlayıcı sağlık sigortasını da sunacak.