Öktem Sigorta Acenteliği Ltd.Şti. Allianz Sigorta Anlaşmalı Acentesidir

Yürüyelim Arkadaşlar!

BLOG2Günlük hayatımızda kendi sağlımız için yapabileceğimiz en kolay ve zahmetsiz aktivite yürümek…

Her yaşta yapabileceğimiz en etkili ve olumlu sonuçlarını da hemen görebileceğimiz bir aktivite.

Sağlıklı bir hayat için düzenli yürüyüş yapmanın faydalarını her gün okuyoruz. Kaslarımızın kuvvetlenmesinden stresin seviyesinin düşmesine, kilomuzun korunmasından vücudumuzdaki yağ oranının azalmasına, kalp ve akciğer sağlığımızdan kemiklerimizin güçlenmesine kadar pek çok yararı olduğunu biliyoruz.

Ancak tüm bunları bilmemize rağmen günlük yürüyüşlerimizi yapma konusunda motivasyonumuzu zaman zaman kaybedebiliyoruz.

1. Bahane: Vaktim yok; iş ve ev yaşantısı tüm zamanımı alıyor!
Bu bahane için en iyi strateji kendimize kısa hedefler koymak. Mesela günde 2 defa 10’ar dakikalık yürüyüşler gibi. Mesela bazı mutfak ihtiyaçlarını almak için biraz daha uzaktaki markete yürüme hedefi koyabiliriz.

2. Bahane: Zaten bütün gün çok yoruluyorum, akşam işten gelip kim yürüyecek!
Enerjimizin büyük bir kısmını tükettiğimiz akşam saatleri yerine 15 şer dakikalık sabah ve öğlen yürüyüşleri yapabiliriz . Sabahları henüz zinde iken birkaç durak önce inerek işe yürümek ve öğlen tatillerinde 15 dakikayı yürüyüş için ayırmak günün kalan zamanını daha iyi hissederek geçirmemize yardımcı olabilir.

3. Bahane: Sıkılıyorum, yürü yürü nereye kadar…
Aile üyelerinden birini ya da bir arkadaşımızı bizimle yürümek için ikna edebiliriz. Hem yürürken tempomuzu bozmayacak ölçüde sohbet etme imkanı bulup hem de onun sağlığına yaptığımız katkının mutluluğunu yaşarız. Ayrıca genellikle kendimize verdiğimiz sözlerden çok başkalarına verdiğimiz sözleri tutma eğiliminde olduğumuzu düşünürsek, yürüyüş için sözleştiğimiz bir arkadaşımızın olması motivasyonumuzu artıracak ve vazgeçmemize engel olacaktır.

4. Bahane: Yürüyüş arkadaşı bulamadım, hala sıkılıyorum…
Müzik! Yürüyüş tempomuza uyacak ve bize keyif verecek müzikler eşliğinde yürüyüş çok zevkli olabilir.

Dayanıklılığımız artacak, yaşlanma sürecimiz yavaşlayacak, uyku problemimiz varsa azalacak, kemiklerimizin kuvvetlenecek, solunum kapasitemiz yükselecek, vücudun doğal hormonlarından endorfin salınımı sağlanacak ve sonucunda kendimizi daha keyifli hissedeceğiz.

Daha ne olsun…

Ee o halde ne duruyoruz, yürüyelim arkadaşlar!