Öktem Sigorta Acenteliği Ltd.Şti. Allianz Sigorta Anlaşmalı Acentesidir

Mucizevi besinler: Domates

12-TemmuzDomatesin antioksidan gücü oldukça yüksektir ve kalp hastalığı ile osteoporoz riskini azaltmada yardımcıdır. UV hasarlarını en aza indirir.
Domates, bilinenin aksine asit oranı yüksek olduğu için meyve olarak değerlendiriliyor. Bu asitli meyveyi sihirli yapan ise domatese kırmızı rengini veren likopen. Her türlü tüketime uygun bir besin olması da domatesi sofraların vazgeçilmezi yapıyor.
Likopen bakımından zengin besinler ile beslenmenin kalp damar hastalıklarının, diyabet, osteoporoz (kemik erimesi ) ve kanser (özellikle prostat kanseri ) ve birçok hastalığın riskini azalttığı yönünde bulgular var. Domates, Vitamin B6, A, C, K, magnezyum, potasyum, fosfor ve bakır için iyi bir kaynaktır. A ve C vitaminleri kansere neden olan serbest radikalleri etkisizleştiren antioksidanların başında gelmektedir. Domates cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı beta-karoten için de etkili bir kaynaktır. Domateste yoğun olarak bulunan K vitamini kanın pıhtılaşmasında ve kalsiyum ile beraber kemik sağlığını korumada büyük önem taşır.
Domates kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı diş , saç için vazgeçilmez olan domates cilt bakımı konusunda da uzman! Düşük kalorili ve lifli yapısı yağ içermemesi domatesi diyet yapanlar için vazgeçilmez bir besin haline getiriyor. Lifli yapısı sayesinde mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan domates kabızlığı da gideriyor.