Öktem Sigorta Acenteliği Ltd.Şti. Allianz Sigorta Anlaşmalı Acentesidir

Mutlu İnsanın 3 Alışkanlığı

BLOGMutluluğun anahtarını mı arıyorsunuz? Yaşamlarınızda daha fazla neşeye kavuşmanız düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Bazı küçük alışkanlıklarla sadece moralinizin yükselmesini sağlamakla kalmaz, fiziksel sağlığınız üzerinde de önemli faydalar kazanabilirsiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki; aşağıda yazdığımız 3 aktiviteyi günlük alışkanlıklarınız haline dönüştürmek, hissedeceğiniz mutluluk düzeyinde büyük değişimler sağlayabilir.

1- Atın beni yeşillere…

Düzenli egzersiz yapmanın endorfin hormonu salgılanması sayesinde daha iyi hissetmemize yardımcı olduğunu bilmekteyiz. Ancak açık havada herhangi bir aktivite yapmanın (araştırmacıların yeşil egzersiz dedikleri) sizi aynı zamanda daha mutlu ve elbette daha sağlıklı yapacağını biliyor musunuz? Yine yapılan araştırmalar göstermiş ki, bahçe ile uğraşmaktan koşmaya ya da yürümeye kadar dış mekanlarda yapılan aktiviteler kendinize olan güveni ve moral seviyenizi yükseltmekte. Bahaneniz var, vaktiniz mi kısıtlı? Bu araştırmaya katılanlarda sadece 5 dakikalık bir katılım süresinde dahi olumlu sonuçların etkileri derhal görülmüştür.

2- Uyku biraz uyku.. bütün isteğim buydu.

Uykunuzu yeterince alamamanız ertesi gün enerjinizi düşürmekten daha fazlasını yapıyor. Araştırmalar uykusuzluğun ruh hali ve ilişkiler üzerindeki olumsuz etkilerini göstermekte. Gün içinde kısa kestirmelerin beyin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olabileceği belirtilse dahi ruh halinizi yükseltmek için yeterli olmuyor. Çözüm; ihtiyacınız olan uykuyu tam olarak aldığınızdan emin olmak. Sağlıklı bir uyku için alınması gereken bazı ufak önlemler; yatak odanızı serin ve karanlık olmasını sağlamak, odada telefon ve tv gibi elektronik aletler bulıundurmamak, geç saatlerde yemek yememek ve özellikle kafeinli içecekler içmemek olabilir. Bu adımlara sadık kaldığınız sürece daha sağlıklı ve mutlu olabilmeyi uykuda geçirdiğiniz saatlere borçlu olabilirsiniz.

3- Tut elimi.. ben dostum.

Kendinize zaman ayırmanızın duygusal sağlık için önemini bilmekle birlikte başkalarına yardım eli uzatmanın duygusal tatmini daha üst seviyelere çıkartabileceğini söylemek mümkün. Yardıma ihtiyacı olan insanlar için çalışmanın daha mutlu ve daha uzun bir hayata ulaşabilmemize destek olacağı söyleniyor. Gönüllü çalışmaların sağlık üzerindeki faydaları ile ilgili yapılan bir araştırma, gönüllü çalışan katılımcıların zihinsel sağlıklarının ve yaşam tatminlerinin de arttığını göstermiştir. Bu çalışma esnasında yayınlanan bir rapor, gönüllü çalışanlar ile gönüllü aBebeklerle El Ele LOGOLUktivitelerde yer almayanlar arasında ölüm olasılıklarının 20% oranında az olabileceğini görülmüştür.

Biz de Sağlıkta Sigorta olarak erken doğan bebeklerin yaşam hakkı için “Bebeklerle Elele” dedik, saglıktasigorta.com’dan yaptırılan her poliçe için sigorta primine ek bir maliyet getirmeden bedeli tarafımızca karşılanmak üzere Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı’na bağışta bulunuyoruz. Bebekler ve ebeveynlerin mutluluğu ile biz daha da mutlu oluyoruz.