Öktem Sigorta Acenteliği Ltd.Şti. Allianz Sigorta Anlaşmalı Acentesidir

Mucizevi Yaban Mersini ve Elma

Yaban mersini: İçerisinde bulunan A, C ve E vitaminleri nedeni ile en önemli antioksidan besinlerden birisidir. Antioksidan özelliği olması nedeni ile vücuda z6 Nisanarar veren serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar ve kansere karşı korur. Yaban mersini, güçlü bir serbest radikal toplayıcısı ve dokuların hasara uğramasının gecikmesine destek olabilen melatonin hormonunun salgılanmasının ayarlanmasında da etkiye sahiptir. Melatonin hormonu, yaşlanmaya ve hücre ölümlerine neden olan serbest radikallerin yapısını bozarak yaşlanma karşıtı etki gösterir. Uykuyu düzenler. Zayıf kılcal damarları güçlendirerek, damarlarda yağ birikimini ve yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlayarak kalp damar sağlığı üzerine olumlu etki yaratır. İdrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesinde yararlıdır. Yapılan çalışmada günlük 300 ml yaban mersini suyunun idrarda bakteri ve irin bulunması sıklığını %42 azalttığı görülmüştür. Adet sancısı çeken kadınlarda bu dönemde içilen yaban mersini çayının bu sancıları azalttığı gözlemlenmiştir. Taze olarak sonbahar aylarında bulunan yaban mersinini kurutulmuş olarak her mevsim bulabilirsiniz. Ayrıca bitki çayı olarak da tüketebilirsiniz.
Elma: Elmanın en önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Özellikle içerisinde bulunan C vitamini bu özelliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca vücuda zarar veren serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında görevli olan elma ileriki yaşlarda yaşanma riski olan Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğuna dair önemli bilimsel veriler bulunmaktadır.
Elma güçlü bir potasyum kaynağıdır. Sinir ve kas sisteminde görevi olan potasyumun aynı zamanda yorgunluk giderici ve zihni açıcı özelliği bulunmaktadır. Potasyum, kalp kasından bacak kaslarımıza hatta damarların büzüşüp genişlemesini sağlayan damar etrafındaki kaslara kadar tüm kas sistemi için çok önemlidir.
Özellikle kolesterol problemi olan bireylerin beslenme programlarında kesinlikle elmayı bulundurması önemlidir. Elma içerisinde bulunan pektin adındaki çözünür lif, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL seviyesinin düşmesini sağlar. LDL seviyesinin yüksek olması özellikle kronik kalp hastalıkları ile paralellik göstermesi nedeni ile elmanın hayatımızda ayrı bir önemli vardır. Aynı zamanda iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL seviyesinde de yükselmeye destek olmaktadır.