Öktem Sigorta Acenteliği Ltd.Şti. Allianz Sigorta Anlaşmalı Acentesidir

Kışın Kilo Almama Tüyoları

21 OcakKışın hareketimiz azalıyor, yediklerimiz farklılaşıyor. Tatlıların ve kebapların peşinden daha çok koşuyoruz. Baharda ise tüm kışın bilançosunu terazide topluca alınmış kilolar olarak görüyoruz. Oysa bazı önlemlerle teraziden mutsuz inmemeyi sağlayabiliriz.

Kışın Neden Kilo Alırız?
Kışın çevre ısısı düştüğü için vücudumuz standart sıcaklığını korumak istiyor. Ancak vücudumuz bunu isterken metabolizma hızı yükseliyor ve enerji açığı artıyor. Enerji açığını giderebilmek için de daha fazla enerji verecek karbonhidrat ve yağ gruplarını istemeye başlıyor. Bunlar da daha çok kilo alımına neden oluyor.

Kış aylarında hem bağışık sistemimizi güçlendirecek hem de kilo aldırmayacak tüyolar:
Bağışıklık sisteminin zenginleşmesi için A,C,E vitamini, selenyum, magnezyum, çinko alınmalıdır. A vitamini yumurtanın sarısı, ciğer, yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Turunçgiller, mandalina, portakal, greyfurt gibi yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içeriyor. C vitamini tüketirken meyve suyunu sıkıp bir saat sürahide bekletirseniz faydası kalmaz. Aynı şekilde yemek yaparken sebzeyi saatlerce yıkıyor, birçok parçaya bölüp ağzı açık pişiriyorsanız yine vitamin kaybı olur. E vitamini kurubaklagil, yağ, fındık, fıstık gibi besinlerde bulunur. E vitamini kalbi korur, antioksidan etkisiyle gıdaların bıraktığı serbest radikaller dediğimiz bize zarar veren bileşenlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.