Öktem Sigorta Acenteliği Ltd.Şti. Allianz Sigorta Anlaşmalı Acentesidir

Çalışanların Göz Sağlığını Bozan Ofisteki 6 Tehlike

11 AralıkGöz rahatsızlıklarının görülme sıklığı, çalışma hayatıyla birlikte artıyor…
Bilgisayar Kullanımı : Uzun süre bilgisayar ekranına bakanlar, göz kuruluğu riskiyle karşılaşıyor. Gözün ihtiyacı olan gözyaşının, kalite ve miktar açısından yetersizliği olan göz kuruluğu, özellikle ekrana uzun süre bakanlarda, gözlerin yeterli kırpılmamasına bağlı olarak sorun haline gelebiliyor. Ekranın gözle aynı seviyede olmaması, çalışırken odaklanma zorlukları, baş ve boyun ağrıları ile yorgunluk şikayetlerine sebep olabiliyor.

Klima ve Kuru Hava : Yaz kış sürekli çalışan klimalar, penceresi açılmayan plaza ortamları genel vücut sağlığı üzerinde olduğu kadar gözlerde de ciddi sorunlara yol açabiliyor. Gün sonuna doğru gözde kuruluk bulguları ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı bir göz için korneanın ön yüzeyinde sağlıklı bir gözyaşı film tabakası olması gerekiyor. Çalışma ortamının ve şeklinin etkisiyle bu tabaka sağlığını kaybettiğinde özellikle gün sonuna doğru yanma, batma, kızarıklık şikayetleri ortaya çıkıyor. Ofis ışıklandırması, duvar rengi gibi detaylar da çalışanın göz sağlığını etkiliyor. Örneğin çalışanların zaman zaman odaklanabileceği resimlerin duvarlarda asılı olması faydalı bir detay olabilir.

Uzağa Bakmayı Unutmak: Gözlerin aşırı yorulmasına bağlı olarak, özellikle çalışma sonrası ortaya çıkan yorgunluk şikayetlerine “Astenopik Şikayetler” deniyor. Sürekli aynı uzaklığa bakarak, yoğun konsantrasyonla çalışan kişilerde görülen odaklanma sorunları, düzeltilmemiş veya yanlış düzeltilmiş kırma kusurları, astenopik şikayetlere yol açabiliyor. Bu şikayetlerin başında göz ağrısı, baş ve boyun ağrıları, gözlerde kanlanma ve yanma sayılabilir.

Konverjans Yetmezliği : Gözlerin yakına netlik yapması için gerekli olan içe doğru hareketine “Konverjans” adı verilir. Sürekli yakın mesafeye odaklanarak çalışmak zorunda olan ofis çalışanlarındaki konverjans yetmezliği durumunda, yoğun şikayetler ortaya çıkabiliyor. Göz kaslarının harcadığı aşırı çabaya bağlı olarak gözün derinlerinden gelen ağrı, sulanma, kızarıklık, aşırı hassasiyet oluşabiliyor.

Ofis Kazaları: Ofis içindeki yoğun çalışma ortamındaki bazı kazalar sonucunda göz sağlığı bozulabiliyor. Bu kazalar içinde en sık rastlananlardan biri de kağıt kesikleri. Bu tip korneal yaralanmalarda, iyileşme, ortalama 24 saat içinde gerçekleşiyor. Ancak düzgün iyileşmenin olmadığı durumlarda, “rekürren epitel erozyonu” olarak adlandırılan, sürekli aynı bölgenin yeniden açılması olarak tarif edilebilen tekrarlayıcı bir durum oluşabiliyor.

Bulaşıcı Hastalıklar : Özellikle kış aylarında adenoviral konjonktivit gibi bulaşıcı göz hastalıkları, çalışanların göz sağlığına yönelik tehditlerin başında geliyor. Havalandırması ortak olan ofis ortamlarında daha kolay yayılan konjonktivitler, tüm çalışanlara bulaşabilme potansiyeli taşıyor. Böyle durumlarda kişiye istirahat verilmesi ve çalışanlardan uzak tutulması, alınması gereken önlemlerin başında geliyor. Bu tür hastalıklarda bulaşmayı engellemek için başkalarının elini sıkmamak, ortak havlu ve diğer ortak ofis eşyalarını kullanmamak gerekiyor.

Göz kuruluğunu önlemek için gözünüzü ekrandan sık sık uzaklaştırın, kırpın, rahatlatın. Bulunduğunuz ortamı havalandırın, nemli olmasını sağlayın. Eğer havalandıramıyorsanız buhar makinesi kullanabilir ya da radyatörün üzerine su koyabilirsiniz. Ortamın ışıklandırılmasında gözü yormayacak homojen dağılımlı bir sistem tercih edin. Suni gözyaşı kullanın. Sık ve sürekli kullanımdan kaçının.

Kaynak: http://goo.gl/oBu5fE