pad-image
“40 haftayı bekleyememişim ben, erken doğmuşum.”

Akciğerlerim gelişme sürecini tamamlayamamış. Erken doğumlarda hayati organlar ve bağışıklık sistemi tam olarak olgunlaşmaz, doğum anında da oksijensiz kalındığı için beyin hasarları oluşurmuş.

Böyle doğumlarda ilk saatler çok önemliymiş. Kalıcı hasar olmaması için hemen müdahale edilmeli ve yapılacak tedavilerle yenidoğan yoğun bakım ünitesinde korunarak organlarımın tam gelişimi sağlanmalıymış.

Şanslıymışım ki doğduğum hastanenin yoğun bakım ünitesinde yenidoğan konusunda uzman doktorlar ve hemşire büyüklerim varmış. Bu imkanlarla hayata tutunmuşum.

Ben şanslıymışım, ama diğer hastanelerde de erken doğan ve bu imkanları bulamayan başka bebekler de varmış.

ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI VAKFI DİYOR Kİ;

Türkiye’de bir yaşına varmadan ölen bebeklerin yarısından fazlası ilk aylarda yaşamını yitirmektedir. Yaşamın ilk ayının uzmanlığı olan neonatoloji bilim dalının amacı bu ölümleri en aza indirmek ve doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasındaki sağlık hizmetlerini çağdaş seviyeye çıkararak bebekleri spastik ve sara gibi beyin ölümlerinden korumaktır.

Bu önemli dalda Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin oluşturulması, gerekli tıbbi cihazların temini, neonatoloji uzmanı doktor ve hemşirelerin eğitimleri ile başarılı ve ihtiyaç sahibi tıp öğrencilerine burs sağlamaktadır.

Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı, bir sivil toplum kuruluşu olarak varlığını sizlerden alacağı desteklerle sürdürmektedir.

Unutmayalım ki sağlıklı bebek, sağlıklı gelecek demektir.

Sağlıkta Sigorta olarak sivil toplum kuruluşlarının toplumun birliği, beraberliği ve yardımlaşmasında önemli rol oynadığının bilincinde olan bizler “Bebeklerle El Ele” adında bir destek fonu oluşturduk.

Sağlıktasigorta.com’dan yaptıracağınız her poliçe için –sigorta priminize ek bir maliyet getirmeden– bedeli tarafımızdan karşılanacak olan bağış, sizler adına Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı’na destek olarak aktarılacaktır.

Erken doğan bebeklerin yaşam hakkı için;

“Bebeklerle El Ele…”